Próchnica, mimo że jest bardzo popularną chorobą, kryje przed wieloma z nas wiele tajemnic. I mimo że niektóre fakty na jej temat są znane już od wielu dekad, wciąż wydają się dla nas zaskakujące. Dotyczy to również kwestii zakaźności próchnicy. Zastanawiasz się, czy jest ona zatem zaraźliwa? A jeśli tak, to w jaki sposób może się ona przenosić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!
Czy próchnica jest zaraźliwa? Jak można się nią zarazić?
Zacznijmy od tego, że próchnica jest chorobą zakaźną. Oznacza to zatem, że jest zaraźliwa. Przykładowo wystarczy więc skorzystać ze sztućców, szklanek czy kubków, których użyła inna osoba, aby choroba się na nas przeniosła. Dzieje się tak np. wtedy, gdy rodzice próbują jedzenia zanim zaczną karmić swoje pociechy. Często sprawdzają oni w ten sposób temperaturę i smak danego pokarmu. Zarazić można się też także poprzez ssanie tego samego smoczka (np. przez dzieci) czy lizanie tego samego lizaka. Niestety, często nie jesteśmy świadomi, że borykamy się z próchnicą, a już tym bardziej tego, że jest to choroba zakaźna.
Próchnicą bardzo łatwo mogą zarazić się dzieci już w pierwszych godzinach życia – oczywiście od swoich rodziców. Sprzyja temu każdy kontakt ze śliną. Przykładowo więc przyczyną zakażenia mogą być pocałunki i to nie tylko ust, ale np. stóp dziecka – maluch często je bowiem wkłada do buzi. Co więcej, do zarażenia się próchnicą może doprowadzić oblizywanie przez rodziców smoczka (zanim podadzą go do ust dziecka).
O tym, że próchnica jest zaraźliwa, wiadomo już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Chorobę tę wywołują bowiem bakterie: Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus oraz Lactobacillus acidophilus. Zajmują one nie tylko zęby, ale i całą jamę ustną. A skoro powodują ją bakterie, oznacza to, że owo schorzenie może się łatwo przenosić.
Co jeszcze wpływa na pojawienie się próchnicy? Jak jej zapobiegać?
Warto jednak zaznaczyć, że za próchnicę nie są odpowiedzialne same pocałunki czy oblizywanie łyżeczki, której potem używa dziecko. Bakterie w jamie ustnej rozwijają się bowiem wtedy, gdy sprzyja im odpowiednie środowisko. Do jego wytworzenia dochodzi, gdy dieta bogata jest w węglowodany, które ulegają fermentacji. Chodzi tu o glukozę, fruktozę, jak również sacharozę. Jeżeli więc w diecie Twojej lub Twojego dziecka znajduje się sporo cukrów, zdecydowanie warto wprowadzić w niej zmiany.
Większa szansa na zarażenie się próchnicą występuje również wtedy, gdy nieprawidłowo dba się o higienę jamy ustnej. Jeśli nie chcesz, aby gromadziły się w niej patogenne bakterie, myj zęby 2 razy dziennie, niezbyt twardą szczoteczką. Pamiętaj też o paście z fluorem. Jeśli nie chcesz, aby dziecko np. zaraziło się od Ciebie próchnicą, powinieneś używać innych sztućców. Zalecamy również mycie różnych przedmiotów czy pokarmów przed podaniem ich maluchom.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o próchnicy i jak można się przed nią ustrzec, zapraszamy do Dentium Clinic. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.