Profilaktyka Kraków

Klinika stomatologiczna KrakówPewnie wszyscy się zgodzą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W Dentium również wyznajemy tę zasadę, dlatego z taką pieczołowitością podchodzimy do profilaktyki jamy ustnej. W ten sposób możemy pomóc naszym Pacjentom długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Cel ten można osiągnąć poprzez wykonywanie prostych czynności w domu, takich jak szczotkowanie, nitkowanie czy płukanie jamy ustnej. To jednak nie wystarcza! Konieczne jest również regularne udawanie się na profesjonalną gabinetową higienizację, dzięki której można usunąć wszelkie szkodliwy osady i wyraźnie wzmocnić uzębienie.

Poznaj ekspertów zajmujących się profilaktyką:

Beata Tupta

HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA

Dlaczego należy usunąć kamień nazębny?

Czy wiesz, że gabinet stomatologiczny należy odwiedzać regularnie, najlepiej raz na pół roku? To właśnie wtedy lekarz będzie mógł ocenić stan zdrowia Twojej jamy ustnej i w razie konieczności zalecić przeprowadzenie gabinetowych zabiegów profilaktycznych. Pozwalają one usunąć kamień nazębny, który jest idealnym środowiskiem dla wielu bakterii będących źródłem poważnych chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Jak się okazuje, są to najczęstsze przyczyny utraty zębów. Ponadto kamień nazębny może znacznie pogorszyć wygląd uzębienie. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie lekceważyć tego problemu.

Jak jednak powstaje kamień nazębny? Po każdym posiłku na zębach pojawia się płytka bakteryjna. Jej usunięcie jest niezwykle proste – wystarczy wykonać domowe czynności higienizacyjne, takie jak szczotkowanie, nitkowanie czy płukanie ust specjalnym płynem. Problem zaczyna się pojawiać w momencie, kiedy zęby nie zostaną wyczyszczone krótko po posiłku. W takie sytuacji płytka bakteryjna zaczyna się mineralizować, w konsekwencji czego powstaje kamień nazębny. Jego usunięcie nie jest możliwe w domowych warunkach. Konieczne jest wtedy udanie się do gabinetu stomatologicznego, który został wyposażony w specjalistyczne urządzenie, takie jak skaler. W Dentium korzystamy wyłącznie z pełni bezpiecznych rozwiązań pozwalających uzyskać optymalny efekt. Dzięki regularnym wizytom w naszej klinice będziesz mógł przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem!

Profesjonalne czyszczenie zębów Kraków

Profesjonalna higienizacja zębów krok po kroku

1. W naszej klinice zawsze zalecamy, aby pierwsza wizyta miała charakter konsultacji. W jej trakcie nasz ekspert zapozna się ze stanem zdrowia Twojej jamy ustnej i w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie. Na konsultacji będziesz miał również możliwość opowiedzieć o swoich wszystkich problemach z uzębieniem, a także podzielić się wątpliwościami.

2. Jeżeli to Twoja pierwsza wizyta higienizacja w naszej klinice, zachęcamy do skorzystania z instruktażu. Przeprowadza je wykwalifikowana i doświadczona higienistka stomatologiczna. Dowiesz się wtedy, jaka jest prawidłowa technika szczotkowania, korzystania z nici, a także zapoznasz się z produktami, które warto codziennie stosować.

3. Pierwszym zabiegiem wykonywanym w trakcie gabinetowej higienizacji jamy ustnej jest skaling. To w pełni bezpieczny proces, za przeprowadzenie którego odpowiada doświadczona higienistka stomatologiczna. W trakcie tego zabiegu wykorzystuje się skaler, czyli specjalistyczne urządzenie, które emituje ultradźwięki. To właśnie one powodują pękanie kamienia nazębnego, przez co możliwe jest jego usunięcie. Cały zabieg trwa około 30 minut.

4. Kolejnym etapem jest wykonanie piaskowania, czyli zabiegu polegającego na poddaniu uzębienia działaniu mieszaniny wody, proszku i powietrza wyrzucanych pod ciśnieniem. W ten sposób możliwe jest usunięcie szkodliwych osadów z wszelkich przestrzeni międzyzębowych. Warto również dodać, że w trakcie piaskowania do zębów dostarczane są różnego rodzaju niezbędne minerały, dzięki czemu uzębienie zostaje wzmocnione.

5. Następnie wykonuje się polerowanie. Jest to trwający około 20 minut w pełni bezpieczny zabieg, podczas którego wykorzystuje się specjalne szczoteczki. Pozwala to ochronić zęby przed pojawieniem się niepokojących zmian chorobowych.

6. Na koniec przeprowadzamy fluoryzację, czyli zabieg polegający na dostarczeniu do uzębienia dodatkowej ilości fluoru. W tym celu wykorzystuje się specjalny preparat, którym następnie pokrywamy zęby. Wszystkie te zabiegi pozwalają skutecznie wzmocnić uzębienie i uchronić je przed pojawieniem wielu poważnych dolegliwości, takich jak próchnica czy paradontoza.

Profilaktyka w domu to podstawa!

Pragniesz przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? W takim razie koniecznie zwróć należytą uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej. Podstawową czynnością jest oczywiście szczotkowanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być niezwykle proste. Niestety, okazuje się, że wielu Pacjentów nieprawidłowo myje swoje zęby. W celu ich właściwego oczyszczenia konieczne jest wykonywanie ruchów wymiatających. Jeżeli nie jesteś pewien, jak należy wykonywać tę czynność, koniecznie zapytaj o to naszą higienistkę stomatologiczną. Przeprowadzi dla Ciebie instruktaż, dzięki czemu profilaktyka przeprowadzana w domu nie będzie kryła przed Tobą tajemnic. Warto dodać, że zęby należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdy posiłku przez około 3 minuty.

W celu prawidłowego zadbania o swoje zęby konieczne jest uzupełnienie szczotkowania o nitkowanie. Jest to niezwykle prosta czynność. Na początku należy przygotować około 50 centymetrowy fragment nici dentystycznej, który nawija się na środkowe palce. Pozostawiony 5-centymetrowy odcinek umieszcza się między zębami i wykonuje się delikatne ruchy w górę i w dół. Ostrożność przy wykonywaniu tej czynności jest wskazana, aby nie doprowadzić do uszkodzenia dziąsła. Warto pamiętać, że to właśnie za sprawą nitkowania możliwe jest oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Świetnym uzupełnieniem okazać się może także zastosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Z jednej strony pomagają dokładnie usunąć zanieczyszczenia ze wszystkich przestrzeni, z drugiej – pozwalają przywrócić odpowiednie pH w jamie ustnej, co zapobiega erozji szkliwa. Przy wyborze płynu do płukania należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład – nie powinien zawierać w sobie alkoholu, ponieważ jest on często przyczyną uszkodzeń mechanicznych w jamie ustnej. Czynność ta jest bardzo prosta. Wystarczy płukać jamę ustną przez około 30 sekund w taki sposób, aby płyn nie pozostawał w bezruchu. Codzienna dobrze wykona higienizacja w domu znacząco przyczynia się do poprawy zdrowia zębów i chroni przed pojawieniem się niepokojących zmian chorobowych.


Dentium-Clinic-odbudowa-zebow

Umów się na konsultację

  Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.

  Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o profilaktykę zębów

  • 1.  Jak często należy udawać się na zabiegi profilaktyczne?

   Na zabiegi higienizacyjne należy udawać się co najmniej raz na pół roku. O częstszych wizytach powinny pamiętać osoby palące papierosy, ponieważ są szczególnie narażone na odkładanie się kamienia nazębnego.

  • 2.  Dlaczego należy korzystać z zabiegów profilaktycznych?

   Gabinetowa higienizacja pozwala usunąć szkodliwe osady i kamień nazębny, będący główną przyczyną chorób przyzębia. Ponadto pozwalają wzmocnić uzębienie, przez co maleje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości w jamie ustnej.

  • 3.  Jak należy dbać o higienę jamy ustnej w domu?

   Podstawową czynnością higienizacyjną jest oczywiście szczotkowanie zębów, które należy wykonywać co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Nie należy również zapominać o korzystaniu z nici dentystycznej pozwalającej dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni.

  Umów się na wizytę!

  Zdrowie zębów jest niezwykle ważne dla komfortu życia, dlatego tak istotne jest, aby zwracać szczególną uwagę na profilaktykę. Regularne odwiedzanie kliniki w celu wykonania gabinetowej higienizacji oraz codzienne czynności przeprowadzane w domu pozwalają przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer +48 888 60 50 40 lub +48 12 265 60 33.


  Dentium Clinic poradnik - Dentium Clinic poradnik Dentium Clinic

  Pobierz bezpłatny poradnik ekspertów

  Szukasz gabinetu dla siebie i swojej rodziny? Chcesz podjąć leczenie stomatologiczne, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając swojego dentystę? Pobierz poradnik przygotowany przez nasz zespół i dowiedz się czym się kierować przy wyborze stomatologa  średnia ocena
  4.7 / 5