Implant stomatologiczny to dobry sposób, by zastąpić utracony ząb trzonowy. Ale dlaczego odbudowa takiego zęba jest potrzebna? I w jaki sposób przebiega leczenie?
Czym jest implant zęba trzonowego?
Implant zęba to niewielki metalowy element przypominający śrubkę. Wszczepia się go w kość szczęki lub żuchwy, w miejsce po korzeniu zębowym. Tam implant integruje się z tkanką kostną. To możliwe dzięki temu, że jest wykonany z biokompatybilnych materiałów (najczęściej z tytanu lub tlenku cyrkonu) i nie jest odrzucany przez organizm jako ciało obce. Zostaje on obrośnięty przez kość. W ten sposób zyskuje potrzebną stabilność, przejmuje funkcje korzenia zębowego i staje się trwałą podstawą, na której można zamocować wybraną odbudowę protetyczną.
Ile kosztuje implant zęba trzonowego? Cena takiego uzupełnienia może być różna w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonano koronę protetyczną.
Kiedy warto wszczepić implant zęba trzonowego?
Implant w miejsce zęba trzonowego warto wszczepić, jeżeli dojdzie do utraty tego zęba. Może się to wydarzyć z powodu zaawansowanej próchnicy, choroby przyzębia albo niefortunnego wypadku.
Dlaczego ząb trzonowy wymaga uzupełnienia? Utrata pojedynczego zęba bywa bagatelizowanym problemem – część Pacjentów nie przywiązuje do niej dużej wagi, gdy ząb znajduje się na dalszym miejscu w łuku i nie jest bardzo widoczny podczas uśmiechu. Trzeba jednak wiedzieć, że brak zęba trzonowego nie jest jedynie estetycznym problemem. Ma wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całej jamy ustnej.
Zęby trzonowe pełnią ważną rolę w rozcieraniu i przeżuwaniu pokarmów. Gdy zaczyna ich brakować, do układu pokarmowego zaczynają trafiać kęsy zbyt duże i niedokładnie przeżute. Efektem mogą być różnego rodzaju problemy trawienne.
Ale to jeszcze nie wszystko. Brak nawet pojedynczego zęba przyczynia się do tak zwanego efektu Godona. Polega on na tym, że pozostałe zęby w jamie ustnej zaczynają się przemieszczać. Zęby sąsiadujące z brakującym przechylają się w kierunku luki, natomiast ząb przeciwstawny stopniowo wysuwa się z zębodołu. Boczne zęby odpowiadają za wysokość zwarcia. Jest to kolejny powód, dla którego warto wszczepiać implanty zębów trzonowych.
Brak nawet pojedynczego zęba sprawia, że kość szczęki lub żuchwy zaczyna w tym miejscu stopniowo zanikać. Dzieje się tak dlatego, że nie są na nią już przenoszone siły żucia, co sprawia, że traci ona swoje naturalne obciążenie. Zanik kości ma niekorzystny wpływ między innymi na estetykę twarzy, która zaczyna wyglądać starzej.
Implant zęba trzonowego – jak przebiega leczenie?
Pierwszym krokiem jest oczywiście szczegółowa diagnostyka. Badania obrazowe pozwalają poznać stan tkanki kostnej i precyzyjnie zaplanować rozmieszczenie implantów. Czasem brakuje kości w odpowiedniej ilości. Wówczas przeprowadza się dodatkowe zabiegi, takie jak sterowana regeneracja kości bądź podniesienie dna zatoki szczękowej, żeby przygotować podłoże kostne dla implantu.
Sama implantacja nie jest czasochłonnym zabiegiem. Polega na nawierceniu kości i wkręceniu w nią implantu (ma on gwintowaną powierzchnię, która to ułatwia). Po implantacji następuje okres gojenia, który trwa zwykle od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie goją się tkanki naruszone podczas zabiegu, a implant integruje z kością.
Gdy proces osteointegracji już się zakończy, następuje odsłonięcie implantu zęba trzonowego i założenie na nim śruby gojącej, której zadaniem jest wyprofilowanie dziąsła pod odbudowę protetyczną. Następnie trzeba odczekać około dwóch tygodni i wreszcie można zamocować na implancie zęba trzonowego koronę protetyczną.
Leczeniem implantologicznym w naszym gabinecie zajmuje się lek. dent. Piotr Janczy, członek Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, a także stowarzyszeń zagranicznych i międzynarodowych – International Congress of Oral Implantology oraz Die Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie, a także zdobywca wyróżnienia Lekarz Przyjazny Pacjentom.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach zębów, zapraszamy do Dentium Clinic. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.