Implanty zębowe, wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki, zajmują miejsce naturalnych korzeni zębowych, stając się stabilną podstawą pod odpowiednie uzupełnienie protetyczne. Ale czy to rozwiązanie na długo? Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?
Czy implanty zębów trzeba wymieniać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z założenia implanty zębowe mogą służyć Pacjentowi nawet dożywotnio. Teoretycznie zatem przez całe życie nie powinny wymagać wymiany. W praktyce jednak nie zawsze udaje się osiągnąć aż tak trwały efekt, ponieważ rzeczywista trwałość implantów zależy od kilku czynników. Jeżeli nie zostaną one spełnione, implanty mogą po pewnym czasie rzeczywiście potrzebować wymiany.
Implanty – na ile lat?
Jaka jest żywotność implantu? Tak jak powiedzieliśmy – w idealnych warunkach, przy wszystkich sprzyjających czynnikach, powinien on wytrzymać w dobrym stanie przez całe życie Pacjenta. Tak naprawdę jednak warunki te zostają w pełni spełnione. Dlatego średnia żywotność implantów wynosi 15-25 lat, a po tym czasie następuje wymiana implantu zęba.
Od czego zależy, jak długo wytrzyma implant?
Faktyczna żywotność implantów zależy od różnych czynników. O spełnienie odpowiednich warunków trzeba zadbać już na etapie wszczepienia implantu, a o inne trzeba zatroszczyć się potem, podczas użytkowania implantów.
Jednym z kluczowych czynników, mających znaczenie dla żywotności implantów zębowych, jest przebieg procesu osteointegracji, w którym implant zostaje obrośnięty przez kość żuchwy lub szczęki. Żeby przebiegł on prawidłowo, musi zostać spełnione kilka warunków. Liczy się tutaj jakość implantów, profesjonalizm lekarza oraz stosowanie się Pacjenta do lekarskich zaleceń pozabiegowych.
Żywotność implantów zębowych jest w dużej części uzależniona od tego, w jaki sposób Pacjent o nie zadba. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena. O implanty i zamocowane na nich prace protetyczne należy dbać jak o prawdziwe zęby. Chociaż nie zagraża im próchnica, ich umocowanie może się osłabić w wyniku stanów zapalnych otaczających je tkanek. Dlatego tak ważne jest usuwanie na bieżąco gromadzącej się płytki bakteryjnej.
Istotne znaczenie ma również dieta, ponieważ dostarczane organizmowi składniki odżywcze mają wpływ między innymi na zdrowie jamy ustnej. Niektóre schorzenia, które rozwijają się, gdy tych składników zabraknie, wpływają na pogorszenie stanu dziąseł i tym samym osłabienie umocowania implantów.
Ale to, czy implanty trzeba będzie wymieniać, zależy nie tylko od tego, w jaki sposób Pacjent o nie dba. Znaczenie mają też czynniki pozostające poza jego kontrolą. Należu do nich stan tkanki kostnej. Jeśli nie jest on wystarczający, przed implantacją trzeba przeprowadzić dodatkowe zabiegi, takie jak sterowana regeneracja kości. Ale nawet jeśli stan tkanki kostnej jest odpowiedni w momencie implantacji, może ulec pogorszeniu w późniejszym czasie. Z wiekiem niestety często rozwijają się schorzenia mające niekorzystny wpływ na stan kości, czego efektem jest osłabienie stabilności implantów.
Znaczenie ma także anatomia szczęki i żuchwy. Jeżeli jest nieodpowiednia, może dochodzić do przeciążeń w jamie ustnej, co niekorzystnie odbija się na trwałości implantów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach zębowych, zapraszamy do Dentium Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.