Licówki to cienkie płatki mocowane na zęby, aby skorygować ich drobne estetyczne niedoskonałości. Pozwalają między innymi zamaskować przebarwienia, wyrównać symetrię łuku zębowego, nadbudować drobne ukruszenia i zmniejszyć przerwy między zębami. Być może słyszałeś, że do licówek konieczne jest szlifowanie zębów. A jak to wygląda w rzeczywistości?
W jaki sposób przygotowuje się zęby pod licówki?
Licówki powinno się mocować jedynie na zdrowych zębach, dlatego pierwszym krokiem jest dokładny przegląd stomatologiczny. Lekarz sprawdza, w jakim stanie znajdują się zęby, a w przypadku wykrycia obecności próchnicy bądź ubytków kieruje Pacjenta na leczenie zachowawcze.
Jeżeli zęby są zdrowe, to przed przystąpieniem do pracy nad licówkami przeprowadza się ich higienizację, oczyszczając je z płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i osadu.
Jeżeli chodzi o licówki porcelanowe, to jest jeszcze jedna ważna czynność przygotowawcza. Polega ono na zeszlifowaniu z zębów cienkiej warstwy szkliwa.
Po co opracowuje się zęby pod licówki?
Czy do licówek zawsze trzeba oszlifowywać zęby? Otóż nie – zależy to od konkretnego przypadku. Takie przygotowanie zębów służy uzyskaniu jak najlepszego estetycznego efektu. Chociaż licówka jest bardzo cienka (jej grubość nie przekracza 1 mm), to jednak stanowi na zębie dodatkową warstwę, która go uwypukla.
W części przypadków szlifowanie szkliwa nie jest potrzebne, ponieważ uwypuklenie zęba pozwala uzyskać pożądany efekt, lepiej eksponując uśmiech. W takich przypadkach oczywiście nie piłuje się zębów, a jedynie wygładza ich powierzchnię.
Są jednak też przypadki, gdy uwypuklenie zębów przyniosłoby niekorzystny efekt estetyczny, ponieważ zęby same z siebie są już wypukłe lub wysunięte do przodu. Właśnie w takiej sytuacji przeprowadza się piłowanie zębów. Zeszlifowanie warstwy szkliwa jest wówczas konieczne, żeby zrobić miejsce dla licówki, tak by mogła naturalnie wpasować się w ząb.
Preparowanie zębów pod licówki – jak przebiega?
To lekarz podejmuje decyzję, w których częściach zębów i w jakiej ilości należy zeszlifować szkliwo. Jest to kwestia indywidualna dla każdego przypadku, zależąca zarówno od naturalnego kształtu zębów Pacjenta, jak i od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć.
Szkliwo często trzeba zeszlifować w okolicy przydziąsłowej. W ten sposób powstaje rowek, dzięki któremu można uzyskać gładkie przejście licówki w naturalny ząb. Rowki tworzy się także na powierzchniach bocznych, aby uzyskać na licówkę miejsce w przestrzeniach międzyzębowych.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowywaniu zębów pod licówki, zapraszamy do Dentium Clinic. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.