Wiosną przyroda budzi się do życia, jak również niektórzy z nas po ‘zimowym letargu’ obudzili się z myślą o odzyskaniu pięknego uśmiechu. Wraz z początkiem ciepłych dni odzyskujemy energię, planujemy zmiany w życiu, jeszcze bardziej dbamy o siebie w oczekiwaniu na upragnione wakacje. A zastanawialiście się czy wasze zęby są odpowiednio pielęgnowane? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak poprawić ich wygląd w krótkim czasie.
1. Usuwanie kamienia nazębnego
Każdy lekarz powie, że najważniejsza jest profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej. Na czym to polega? Przede wszystkim na usunięciu kamienia i osadu nazębnego oraz fluoryzacji. Uporczywy kamień powstaje głównie z resztek jedzenia i bakterii, które znajdują się w jamie ustnej. Niestety kamień nazębny nigdy nie wygląda estetycznie, wręcz przeciwnie, ciemna obwódka wokół dziąseł daje efekt przebarwionych zębów, a to daleko od idealnego uśmiechu. Co gorsza, nieusuwany ciągle narasta, by w końcu stworzyć brązowy, twardy nalot.
Receptą na kamień nazębny jest skaling, czyli zabieg polegający na rozbiciu struktury kamienia. Powstały kamień nazębny można usunąć tylko w gabinecie stomatologicznym przy użyciu specjalistycznego urządzenia, jakim jest skaler ultradźwiękowy. Skaling jest ważnym zabiegiem profilaktycznym, częstotliwość wykonywania zabiegów zależy od tego, jak szybko kamień odkłada się na zębach. W przypadku osób, które palą papierosy, piją dużo herbaty i kawy może być potrzebny nawet co 4 miesiące. Lepiej zapobiegać niż leczyć – długo nieusuwany kamień może spowodować stany zapalne przyzębia i prowadzić do paradontozy.
2. Likwidowanie osadu i nierówności
Oprócz usunięcia kamienia nazębnego warto regularnie zdejmować miękki, czarny osad, który gromadzi się na powierzchni zębów. Skaling i piaskowanie należą do najpopularniejszych metod, które pomagają usunąć nieestetyczny koloryt zębów przy dziąsłach i między zębami. Skaler nie wszędzie potrafi dotrzeć, dlatego w celu wyczyszczenia trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych zalecane jest piaskowanie zębów. Zabieg jest bardzo prosty – stomatolog przykłada do zębów końcówkę piaskarki i pod ciśnieniem ziarenka piasku usuwają osad.
Zęby staną się jaśniejsze, jeżeli oprócz piaskowania poddamy je zabiegowi jakim jest polishing, czyli po prostu polerowanie powierzchni zębów. Pasta polerująca delikatnie oczyszcza zęby, wygładza nierówności i powierzchnię.
Piaskowanie i skaling są najlepszymi metodami, które w krótkim czasie pozwolą odzyskać śnieżnobiały uśmiech. Zęby staną się wyraźnie jaśniejsze i błyszczące.
3. Licówki na zęby
Niestety nie każdy z nas może pochwalić się dwoma rzędami idealnych zębów. Jednak jest na to rada – stomatologia estetyczna oferuje możliwość poprawienia wyglądu zębów w bardzo krótkim czasie. A mowa oczywiście o licówkach. Czym są licówki? To cienkie płytki, które po naklejeniu na zęby maskują ich wszelkie niedoskonałości. Mogą one poprawić kształt zębów, diastemę, a także mogą być zastosowane do uzupełnienia złamanych zębów. Największym uznaniem cieszą się licówki porcelanowe, ponieważ nie ulegają przebarwieniom, zachowując piękny kształt i wygląd do 10 lat. Ponadto porcelana jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm.
Już w ciągu dwóch wizyt można uzyskać piękny, biały uśmiech. Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia stan uzębienia, pobiera wyciski oraz zdjęcie jamy ustnej. Na drugiej wizycie stomatolog zakłada licówki. Dużo pacjentów decyduje się na założenie licówek na górny i dolny łuk zębowy, jeżeli jednak jest potrzeba założenia tylko na jeden łuk, drugi zwykle jest wybielany.
4. Wybielanie zębów
Gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zdrowych zębów, wiosenna metamorfoza przeważnie sprowadza się do zmiany zabarwienia szkliwa. W końcu śnieżnobiały uśmiech wpływa na postrzeganie naszej osoby. O odcieniu naszych zębów decyduje nie tylko genetyka, ale również nawyki. Osoby, które piją kawę, czerwone wino, palą papierosy są bardziej narażone na przebarwienia.
Jest kilka metod profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. Jedną z nich jest wybielanie laserem. Zabieg polega na naświetlaniu promieniami lasera substancji wybielającej położonej na zęby. Innym sposobem na szybkie uzyskanie białego uśmiechu jest naświetlanie zębów lampą polimeryzacyjną po uprzednim nałożeniu na zęby substancji wybielającej.
Można również zdecydować się na nakładki z żelem. Podczas pierwszej wizyty stomatolog robi wycisk szczęki w celu dopasowania nakładek. Nakładki ze specjalnym żelem najczęściej zakładamy na noc. Jest to metoda, która wymaga nieco więcej czasu, byśmy mogli cieszyć się jaśniejszymi zębami, ale za to jest stosunkowo tania. W odniesieniu do czasu, wybielanie zębów nakładkami trwa około dwóch tygodni.
5. Korony dentystyczne
Jak poprawić wygląd krzywych zębów? Jedną z metod jest założenie korony dentystycznej, czyli nadbudowy dla zębów które zostały zniszczone próchnicą, złamaniem, są trwale przebarwione lub krzywe. Jest to rozwiązanie ostateczne, kiedy nie ma innej możliwości poprawy stanu zębów, ponieważ ząb musi zostać najpierw spiłowany. Na przednich zębach stosuje się przeważnie koronę porcelanową ze względu na jej wysokie walory estetyczne, natomiast na tylne pierwszym wyborem są korony metalowe, które są trwalsze. Nałożona na ząb korona porcelanowa nie różni się wizualnie od naturalnego zęba, nie trzeba specjalnie uważać przy gryzieniu, ponieważ jest równie trwała, co inne zdrowe zęby.
Nasi eksperci są wykwalifikowani w wykonywaniu wielu różnych zabiegów, dlatego też jeżeli jest jeszcze coś, o co chcielibyście zapytać na przykład w odniesieniu do powyżej opisanych usług, zapraszamy do kontaktu.