Estetyczne korekty uśmiechu można przeprowadzić na co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich są licówki mocowane do zębów w gabinecie stomatologicznym. Za ich pomocą można bardzo efektownie poprawić wygląd uzębienia przy braku konieczności przeprowadzenia skomplikowanego leczenia protetycznego. Przed założeniem licówek wykonywana jest dokładna diagnostyka, której zadanie stanowi ocena warunków zdrowotnych jamy ustnej oraz kwalifikacja Pacjenta do użycia rozwiązania.
Co to są licówki?
Licówki najłatwiej opisać jako cienkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu, które mają maskować nieestetyczny kolor, przebarwienia bądź kształt zębów. Przed osadzeniem licówki wykonuje się od strony policzkowej zęba minimalne szlifowanie. Warto dodać, że licówki stosuje się także do zamykania diastem (przerw między górnymi siekaczami), jeśli nie stwarzają zagrożenia dla funkcjonalności jamy ustnej i nie prowadzą do rozwoju poważniejszych wad zgryzu.
Jak zakłada się licówki porcelanowe lub kompozytowe?
- Pierwszy etap to konsultacja. W jej trakcie nasz ekspert rozmawia z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań, przeprowadza także kompleksową diagnostykę określającą możliwość leczenia. Po stworzeniu planu postępowania oraz kosztorysu Pacjent zostaje umówiony na kolejną wizytę.
- Jak wspominaliśmy, aby założyć licówki na zęby, konieczne jest wcześniejsze oszlifowanie szkliwa. Proces przebiega bezboleśnie dzięki użyciu nowoczesnego znieczulenia miejscowego, a umiejętności lekarza sprawiają, że ingerencja w tkanki zostaje ograniczona do niezbędnego minimum.
- Po oszlifowaniu uzębienia, lekarz pobiera dokładne wyciski uzębienia za pośrednictwem specjalnej masy dentystycznej lub skanu, a następnie przekazuje je laboratorium protetycznemu. Tam technik stomatologiczny tworzy spersonalizowane licówki, dopasowując ich kolor oraz kształt według otrzymanych wytycznych. W tym czasie Pacjent użytkuje tymczasowe licówki.
- Kiedy już otrzymamy docelowe licówki kompozytowe lub porcelanowe, Pacjent zostaje zaproszony na ostatnie spotkanie. Praca protetyczna zostaje na stałe szczelnie przytwierdzona do uzębienia. Dopełnienie procedury stanowi weryfikacja efektów przez leczoną osobę.
Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe to bardziej ekonomiczny wariant, który często służy jako odbudowa tymczasowa. Użyte do ich produkcji kompozyty wiernie naśladują naturalne tkanki uzębienia kolorem oraz właściwościami odbijania światła, dlatego też nie wyróżniają się wyglądem na tle pozostałego uzębienia stałego. Zauważmy jednak, że wytrzymałość materiałów kompozytowych jest zauważalnie niższa w porównaniu do porcelany, toteż licówki tego rodzaju należy okresowo wymieniać.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe zadowolą nawet najbardziej wymagających Pacjentów. Użyta do ich wykonania ceramika wykazuje najwyższą możliwą jakość. Ich estetyka łudząco naśladuje naturalne zęby, wytrzymałość z kolei pozwala Pacjentowi na wieloletnie użytkowanie przy niezmienionej formie. Warto dodać, że licówki porcelanowe są ściśle dopasowane do uwarunkowań zgryzu oraz uzębienia Pacjenta, dlatego też w żadnym stopniu nie wpływają np. na komfort spożywania posiłków lub codziennej higienizacji.
Licówki – cena
Chociaż określenie ostatecznej ceny leczenia bez konsultacji jest niezwykle trudne, poglądowo przedstawimy, ile kosztują licówki:
- licówki kompozytowe – cena zaczyna się od 700 zł;
- licówki porcelanowe – cena zaczyna się od 1900 zł.
Oczywiście podane ceny należy pomnożyć razy liczbę licówek, jednakże zaznaczamy, że ostateczny koszt zostanie podany przez lekarza podczas konsultacji. Czasami konieczne są dodatkowe zabiegi, np. usuwające próchnicę, które będą generowały dodatkowy wkład finansowy.
Umów się na wizytę!
Jeśli interesuje Cię dokładniej, ile kosztują licówki na zęby, jak wygląda procedura ich zakładania i czy są rozwiązaniem właśnie dla Ciebie, umów się na wizytę w Dentium! Nasz ekspert przeprowadzi dokładną diagnostykę oraz kompleksowo zaprezentuje możliwości. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.