Jednym ze sposobów wybielenia zębów jest metoda nakładkowa. Na czym ona polega? Jakie są jej zalety i wady?
Na czym polega wybielanie nakładkowe?
Wybielanie nakładkowe jest metodą rozjaśniania zębów, w której stosuje się specjalne nakładki oraz żel wybielający aplikowany na ich wewnętrzną stronę. Całą procedurę można podzielić na etap gabinetowy i domowy. Pierwszy z nich odbywa się oczywiście w gabinecie dentystycznym. Polega na wykonaniu odlewu obu łuków zębowych, na podstawie którego następnie wykonuje się nakładki. Etap domowy polega na samodzielnym użytkowaniu nakładek przez Pacjenta.
W jaki sposób przeprowadza się wybielanie nakładkowe?
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu zębów i dziąseł, ponieważ muszą one być zdrowe, aby można było przeprowadzić wybielanie. Jeśli więc podczas przeglądu stomatologicznego zostaną wykryte ubytki, powinny być one zaleczone przed przystąpieniem do wybielania. W takim przypadku nie stosuje się wypełnień stałych, a jedynie tymczasowe, które zostaną wymienione na stałe odpowiedniki dopiero po zakończeniu wybielania, gdy będzie je już można dopasować kolorystycznie do nowego odcienia zębów.
Nakładki muszą być zawsze dopasowane indywidualnie do zębów każdego Pacjenta. Dlatego pobiera się wyciski, w oparciu o które sporządza się gipsowe modele obu łuków zębowych. Posłużą one do wykonania nakładek.
Kiedy nakładki są już gotowe, Pacjent musi ponownie odwiedzić gabinet. Tutaj przymierza je, by sprawdzić czy one idealnie przylegają do zębów. Jeżeli wszystko pasuje, pacjent otrzyma cały zestaw razem z preparatem wybielającym oraz instrukcją nakładania żelu. Stężenie preparatu dobiera lekarz, a decydują o nim takie czynniki jak obecny i docelowy kolor zębów, a także ich wrażliwość.
Teraz następuje etap domowy – Pacjent sam używa nakładek, stosując się do lekarskich wytycznych. W zależności od zastosowanego preparatu oraz efektu, jaki chce się uzyskać, nakładki powinny być zakładane na całą noc albo noszone przez około cztery godziny w ciągu dnia. Na cały proces wybielania nakładkowego z reguły trzeba poświęcić od 10 do 14 dni.
Wybielanie nakładkowe – czy warto?
Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na jedno ważne pytanie – czy wybielanie nakładkowe to dobra metoda? Otóż tak, to skuteczny sposób, ale tylko wtedy, jeżeli Pacjent, używając nakładek, będzie się ściśle stosował do zaleceń lekarza. Powinien zakładać nakładki regularnie i nosić przez zaleconą ilość czasu. W przeciwnym razie nie tylko nie osiągnie zamierzonego efektu, ale rezultaty estetyczne takiego nieudanego wybielania mogą być wręcz gorsze niż stan sprzed jego podjęcia.
Wybielanie nakładkowe wymaga więc od Pacjenta samodyscypliny i zaangażowania. Jeżeli potrafi on się na to zdobyć, wówczas może spodziewać się dobrych rezultatów, czyli rozjaśnienia zębów o kilka odcieni.
Co możesz teraz zrobić?
Chciałbyś poprawić odcień swoich zębów? Biały uśmiech jest w zasięgu ręki, a jednym ze sposobów na jego osiągnięcie jest wybielanie nakładkowe. Przyjdź do Dentium Clinic – na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.