Implanty wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki pozwalają na skuteczną odbudowę utraconego uzębienia. Ale czy raz wszczepiony implant może wypaść?
Czy implant może wypaść?
Tak, wypadnięcie implantu może się zdarzyć. Mówimy wtedy o odrzuceniu implantu. Dochodzi do niego, gdy nie powiedzie się osteointegracja, czyli proces obrastania implantu przez kość. Ale nawet jeżeli implant się przyjmie, do jego wypadnięcia może dojść w późniejszym czasie, nawet po wielu latach. Jakie są tego przyczyny?
Nieudana osteointegracja
Leczenie implantologiczne odznacza się bardzo dużym wskaźnikiem skuteczności. Jedynie w 1,5%-2% przypadków spotyka się z niepowodzeniem i odrzuceniem implantu. Wówczas pojawiają się objawy takie jak długie gojenie miejsca wokół implantu, opuchlizna, krwawienie i dolegliwości bólowe świadczące o stanie zapalnym dziąsła.
Powodem nieudanej osteointegracji może być niezastosowanie się do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Szczególnie dotyczy to higieny jamy ustnej. Zaniedbania w tej sferze prowadzą do powstawania stanów zapalnych, które zaburzają proces integracji implantu z kością. Również palenie papierosów może się do tego przyczynić.
Ale do zaburzeń osteointegracji i wypadnięcia implantu może dojść również z powodów niezależnych od Pacjenta. Należą do nich choroby autoimmunologiczne oraz słabe ukrwienie.
Periimplantitis – zapalenie tkanek wokół implantu
Do wypadnięcia implantu może jednak dojść nawet wtedy, gdy osteointegracja przebiegła prawidłowo, implant się przyjął i przez długi czas dobrze sprawował. Sytuacja, w której wypadł implant zęba po kilku latach bezproblemowego użytkowania to najczęściej efekt powikłania o nazwie periimplantitis. Jest to zapalenie tkanek miękkich wokół implantu połączone z ubytkiem tkanek twardych.
Przyczyną tego schorzenia z reguły są zaniedbania higieny jamy ustnej. Implanty należy czyścić równie regularnie i starannie jak naturalne zęby. Jeśli się tego nie robi, może dojść właśnie do rozwoju stanu zapalnego. Periimplantitis sprawia, że implant stopniowo traci swoje podparcie. Zaczyna się ruszać, a jeśli nie podejmie się odpowiednich kroków, by temu zaradzić, w końcu wypada.
Wiek
Do wypadnięcia implantu może dojść nawet po wielu latach. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem rozwijają się schorzenia powodujące osłabienie i ubytek tkanki kostnej. Dotyczy to również kości żuchwy i szczęki, której stan jest kluczowy dla stabilnego umocowania implantów. Jeśli stan kości się pogarsza, implant traci podparcie i w efekcie może się to skończyć jego utratą.
Co robić, gdy wypadnie implant?
W przypadku wypadnięcia implantu należy bezzwłocznie udać się do stomatologa. Odpowiednia diagnostyka pozwoli określić przyczynę utraty implantu i umożliwi lekarzowi opracowanie odpowiedniego w takiej sytuacji leczenia. Jeśli na przykład winne jest pogorszenie stanu tkanki kostnej, można przeprowadzić zabiegi odbudowujące podłoże kostne żuchwy bądź szczęki, takie jak sterowana regeneracja kości. Wówczas będzie można dokonać ponownej, skutecznej implantacji.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do Dentium Clinic. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 888 60 50 40 lub wypełniając formularz.