Nadwrażliwość zębów jest powszechnym, a co gorsza – często bagatelizowanym problemem. Pacjenci nierzadko wolą ograniczyć spożycie produktów wywołujących dyskomfort zamiast zdecydować się na kompleksowe leczenie. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu nieco bliżej – jakie objawy wskazują na nadwrażliwość zębów? W jaki sposób walczyć z tą niekomfortową dolegliwością – czy można się z tym uporać domowymi sposobami i w końcu – co robić, aby uchronić się przed tym kłopotem? Rozwiejmy wątpliwości – dzięki temu zrobisz krok w stronę zdrowego i pięknego uśmiechu.
Czy to nadwrażliwość zębów? Te objawy nie pozostawiają wątpliwości
Wyobraź sobie – jest ciepły, słoneczny dzień, spacerujesz po parku, w jednej ręce trzymasz porcję ulubionych lodów, a w drugiej ciepłą kawę. Nagle, delektowanie się tym, co lubisz, przerywa silny, przeszywający ból – brzmi znajomo? Niestety, wiele wskazuje na to, że jesteś w gronie osób borykających się z nadwrażliwością zębów.
Jednym z najmocniejszych i najłatwiejszych do odczytania sygnałów świadczących o tym kłopocie jest wspomniany ból – nierzadko silny, ostry i przeszywający, który pojawia się zazwyczaj podczas spożywania posiłków lub napojów – ciepłych, zimnych, kwaśnych lub słodkich. Dyskomfort może pojawić się również podczas szczotkowania zębów, zabiegów stomatologicznych, czy nawet… oddychania zimnym powietrzem.
Jak poradzić sobie z sytuacją, w której picie gorącej (lub zimnej) kawy albo delektowanie się deserem staje się koszmarem?
Leczenie nadwrażliwości zębów – jakie metody przyniosą ulgę?
Najlepszym sposobem na skuteczne poradzenie sobie z uciążliwym problemem jest konsultacja ze stomatologiem. Lekarz nie tylko postawi diagnozę, ale także podpowie, jaką drogę obrać w dalszym postępowaniu.
Czytaj też: Jak wygląda wizyta konsultacyjna u stomatologa?
Trafna diagnoza i podjęcie odpowiednich kroków mogą skutecznie zmniejszyć problem związany z nadwrażliwością zębów, a tym samym wpłynąć na poprawę komfortu życia. Wśród metod stosowanych przez stomatologów w walce z nadwrażliwością jest m.in. fluoryzacja zębów.
To zabieg polegający na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu zawierającego fluor o wysokim stężeniu, który pozostawia się na kilka minut w celu uwolnienia jonów fluorkowych. Higienizacja zębów, w tym fluoryzacja powinna być przeprowadzana około 2 razy w roku. – tłumaczy lek. dent. Maciej Walski z Dentium Clinic.
Wśród profesjonalnych metod wymienia się również zastosowanie specjalnych wypełnień oraz laserowe leczenie nadwrażliwości zębów.
- Pomocne w walce z nadwrażliwością zębów mogą być także działania stosowane w domowym zaciszu, a wśród nich: stosowanie past do zębów przeznaczonych dla osób zmagających się z omawianym problem. W ich składzie znajdują się składniki, które tworzą swego rodzaju barierę ochronną na
powierzchni zębów. - Sięganie po płukanki i żele, które zawierają azotan potasu.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów to stan, w którym kontakt z zewnętrznymi bodźcami – m.in. zimnymi lub ciepłymi napojami i pokarmami, słodyczami – powoduje ból. Dzieje się tak za sprawą erozji szkliwa
oraz odsłonięcia zębiny, w wyniku czego wspomniane bodźce w łatwy sposób docierają do zakończeń nerwowych.
Przyczyn prowadzących do tego problemu jest kilka. Wśród najpopularniejszych zwraca się uwagę na niekontrolowane zgrzytanie zębami, które może skutkować erozją szkliwa i zwiększoną wrażliwością na zewnętrzne czynniki, wady zgryzu oraz choroby układy pokarmowego, np. refluks. Źródłem kłopotu może być również używanie zbyt twardych szczoteczek czy za mocne szczotkowanie zębów oraz zła dieta przejawiająca się np. spożywaniem dużej liczby słodyczy oraz słodkich napojów.
- Czy można uchronić się przed tą dolegliwością? Zapobieganie nadwrażliwości zębów zaczyna się od odpowiedniej higieny jamy ustnej i świadomego wyboru produktów do pielęgnacji zębów. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:
- Sięgaj po szczoteczki dla wrażliwych zębów, które mają gęsto osadzone włókna, ale jednocześnie są delikatne dla dziąseł.
- Używaj past do zębów przeznaczonych dla osób z nadwrażliwością, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.
- Gdy masz dobrane odpowiednie produkty, nie zapominaj o prawidłowej technice szczotkowania zębów – wykonuj krótkie i delikatne ruchy okrężne lub wymiatające – nie poziome. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie, przez minimum 2 minuty.
- Dbaj o dietę – unikaj nadmiaru słodkich pokarmów i napojów. Ogranicz także kwaśne smaki i unikaj skrajnie ciepłych lub zimnych produktów.
- Regularnie odwiedzaj dentystę, aby monitorować stan zdrowia zębów i dziąseł.