Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Z roku na rok rośnie liczba osób decydujących się na zabieg wybielania. Nic dziwnego, olśniewająco biały uśmiech dodaje nam pewności siebie i jest jednym z najważniejszych elementów naszego wizerunku. Niestety wraz z upływem lat i w związku z przyjęciem nawyków zęby tracą swój biały kolor. Wówczas zabieg wybielania przywraca im dawny blask.
Najczęstsze przyczyny przebarwień
Główną przyczyną utraty śnieżnobiałego koloru naszych zębów jest upływ czasu. Z biegiem lat zęby szybciej ciemnieją, co jest spowodowane ścieraniem szkliwa i odkładaniem barwnika w zębinie. Ponadto w każdej szczelinie spowodowanej urazem mogą odkładać się resztki jedzenia, które powodują powstawanie odbarwień. Kolejną przyczyną odpowiadającą za przebarwienia jest nieodpowiednia dieta i nałogi. Najczęściej zęby tracą swoją biel, gdy spożywamy dużą ilość kawy, herbaty i palimy nikotynę. Do erozji szkliwa przyczynia się używanie octu oraz cytrusów. Nie każdy zdaje sobie również sprawę, że nieświadome zgrzytanie zębami podczas snu jest powodem mikropęknięć w strukturze szkliwa. Nie bez znaczenia pozostają także uwarunkowania genetyczne, powodujące przezierność (przezroczystość) szkliwa. Młode osoby mają lepiej kryjącą, grubszą warstwę szkliwa i bardziej intensywny kolor zębiny, co daje efekt lśniących zębów.
Przygotowanie do zabiegu
Walka z przebarwieniami w gabinecie dentystycznym może dać niesamowite efekty, niezależnie od stopnia przebarwienia zębów. Jednak przed zabiegiem należy odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim warto pamiętać o przeciwwskazaniach. Wybielanie zębów a ciąża – wiele kobiet zastanawia się czy mogą w okresie ciąży poddać się zabiegowi. Jednak w tym przypadku wybielanie jest przeciwwskazane z tego powodu, że jest to zabieg kosmetyczny, a nie leczniczy, więc nie jest on konieczny. Dlatego zabiegu wybielania należy najlepiej dokonać przed planowaną ciążą lub już po porodzie.
Również osoby, które pragną wybielić zęby, a nadwrażliwość jest ich głównym problemem nie powinny przystępować do zabiegu. Powodem nadwrażliwości mogą być również niewyleczone ubytki w zębach. Przed przystąpieniem do zabiegu zęby powinny być oczyszczone z kamienia i osadu, zgromadzonego na ich powierzchni. Następnie należy wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu, takie jak pęknięcia szkliwa, choroby dziąseł oraz próchnica. W tym przypadku należy w pierwszej kolejności wyleczyć zęby i dopiero umówić się na wybielanie.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Wszystko zależy od metody, którą wybierzemy. Niebezpieczne dla naszych zębów okazują się pasty wybielające domowej roboty, najczęściej przygotowane na bazie sody oczyszczonej i cytryny. Stosowanie tego typu specyfików nie dość, że może spowodować podrażnienie zębów, to jeszcze nadmierne ścieranie szkliwa. Podobnie paski wybielające nie są wskazane dla osób z nadwrażliwością zębów, zanim pojawią się pierwsze efekty mogą odczuwać duży ból, co uniemożliwia dalszą kurację. Tylko w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych możemy mieć 100% pewności, że nie narazimy swoich zębów na przykre problemy. Także odpowiedź na pytanie o wybielanie zębów: czy jest bezpieczne jest jednoznaczna – tak, ale wyłącznie w gabinetach stomatologicznych i pod opieką specjalisty.
Wybielanie zębów – jaka metoda?
Jedną z metod jest wybielanie zębów laserem. Jest to niezwykle skuteczna i niedroga metoda wybielania zębów. Laserem można bez obaw zmienić kolor swoich zębów, nie narażając ich na ból, albo inne skutki uboczne.
Wybielanie zębów metodą nakładkową to kolejny sposób na wybielanie zębów. Jak długo utrzymują się efekty? U większości osób efekty są widoczne nawet do 3 lat, co jest standardowym czasem w przypadku wybielania zębów. Dzięki metodzie nakładkowej można wybielić zęby aż do 6 odcieni. Dla niektórych wadą może być konieczność przeprowadzenia zabiegu samodzielnie w domu. Specjalny preparat zakłada się na indywidualnie wykonane nakładki i zakłada na 10-14 nocy. Jednak ta metoda może nieść za sobą powikłania takie jak nadwrażliwość zębów, czy podrażnienie błony śluzowej.
Natomiast problem nadwrażliwości zębów podczas zabiegu rozwiązuje wybielanie zębów lampą, która polega na nałożeniu specjalnego żelu na powierzchnię zębów i aktywowaniu go przez światło akceleratora. Jest to najlepsza metoda wybielania zębów, efekty są spektakularne i utrzymują się do 3 lat. Po zabiegu zęby stają się jaśniejsze nawet do 14 odcieni w skali Vita. Metoda, oprócz wysokiej skuteczności, jest również całkowicie bezpieczna dla zdrowia naszych zębów.
Wybielanie zębów – czy warto?
Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, jeżeli zależy nam na białym, nieskazitelnym uśmiechu. Zabieg wybielania powinien odbywać się tylko pod okiem specjalisty, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Wówczas nie należy spodziewać się żadnych skutków ubocznych, a z gabinetu możemy wyjść od razu z bielszymi zębami. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu stosuje się pasty do zębów z dużą zawartością fluoru oraz zaleca się białą dietę, wykluczającą kawę, herbatę, kolorowe napoje, papierosy i czerwone wino. Jest to niezbędne by osiągnąć upragniony efekt. Można spożywać za to jogurty, twarogi, jasne owoce, takie jak jabłka i banany.